Terminale satelitarne dla Wojska Polskiego. Oddziały otrzymają mobilne terminale SHF

Atak Rosji na Ukrainę obudził nasze państwo (i nie tylko nasze) w kwestii obronności. Wiemy już, że od 2023 roku całe 3% całego PKB zostanie przeznaczone na Wojsko Polskie, a kolejne doniesienia na temat dążenia do modernizacji uzbrojenia naszych żołnierzy tylko to dopełniają. Terminale satelitarne dla Wojska Polskiego są tego częścią, ale równie ważną, jak nowe uzbrojenie, bo dotyczy bezpośrednio samej łączności.
Terminale satelitarne dla Wojska Polskiego, mobilne terminale SHF, Terminale satelitarne
Terminale satelitarne dla Wojska Polskiego, mobilne terminale SHF, Terminale satelitarne

Dla przypomnienia, wreszcie, bo po ośmiu latach Polska poszukuje granatników przeciwpancernych “na gwałt”, jak również chce kupić drony Reaper. Program Miecznik też zmierza w dobrą stronę, ale nie wszędzie jest tak kolorowo, bo dowiedzieliśmy się, że plany stworzenia okrętu ratowniczego Ratownik zostały ponownie zawieszone. Z kolej za naszą zachodnią granicą niemiecki przemysł obronny odpowiedział na nagłą potrzebę Bundeswehry, proponując nowe śmigłowce, pojazdy i amunicja „ na szybko”.

Czytaj też: Antydronowy system Mjolnir. Amerykańskie firmy rozwijają program THOR

Terminale satelitarne dla Wojska Polskiego zapewnią oddziałom mobilną i skuteczną formę komunikacji

Dowiedzieliśmy się niedawno o najnowszej umowie między Agencją Uzbrojenia, a spółką GISS z siedzibą w Warszawie. Ta obejmuje dostawę 100 terminali satelitarnych szczebla taktycznego typu SHF, czyli Super High Frequency (operującego na bardzo wysokich częstotliwościach). Koszt zamówienia wyniesie 38,1 miliona dolarów brutto.

Czytaj też: Przeciwpancerne i przeciwlotnicze uzbrojenie w rękach Ukrainy. To już nie tylko Javeliny, Pioruny i Stingery

Realizacja umowy będzie następować w latach od 2022 do 2024 roku i obejmie oczywiście nie tylko same terminale i powiązane z nim satelity. Wojsko Polskie otrzyma również będący ich częścią dodatkowy osprzęt oraz stosowne szkolenia z ich wykorzystywania.

Czytaj też: Podwodny system komunikacyjny WhitePointer od DSIT Solutions połączy drony, nurków i okręty

Za co będą odpowiadać te terminale? Wedle zapowiedzi mają zapewniać niezawodną i dostępną w każdej części świata łączność satelitarną dla pododdziałów Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej. Dlatego też będą przekazywane głównie oddziałom wykonującym zadania w oddaleniu od głównych sił zarówno na terenie Polski, jak i poza naszymi granicami.