Test procesora Intel Core i5-12400F

Intel Core i5-12400F to jeden z tych procesorów, który z pewnością trafi do mnóstwa zestawów komputerowych. Jeśli chcecie się przekonać dlaczego warto się nim zainteresować to zapraszam do testu.
Test procesora Intel Core i5-12400F

Specyfikacja Intel Core i5-12400F

Procesor oferuje 6 dużych rdzeni Performance, bez obecności małych rdzeni. Mamy więc łącznie do dyspozycji 12 wątków, co stawia procesor tak naprawdę na równi z Ryzenem 5 5600X. Nie bez powodu wspominam to CPU, bowiem jak zobaczycie w testach jest to jego bezpośrednia konkurencja.

Maksymalne taktowanie turbo wynosi 4,4 GHz dla jednego rdzenia. Dla wszystkich rdzeni jest to 4,0 GHz, a bazowe taktowanie wynosi 2,5 GHz. Testowana wersja procesora ma dopisek F, czyli nie ma zintegrowanej karty graficznej. Nie ma też dopisku K, więc nie możecie jego podkręcać (istnieje na to sposób, ale Intel go zdecydowania odradza). Warto więc tutaj rozważyć jego połączenie z płytą B660, co pozwoli na obniżenie ceny całego zestawu. Warto też zwrócić uwagę na rewizję procesora. Możecie trafić na C0 oraz H0 (taka jest w teście). Pierwsza ma wyłączone rdzenie E, a druga nie ma ich fizycznie, dlatego też powinna być trochę wydajniejsza. Podczas zakupów warto upewnić się, którą rewizję otrzymacie.

MTP w przypadku i5-12400F wynosi 117 W, a PBP 65 W. Przypominam tutaj, że Intel dopuścił działanie PL1=PL2=MTP i w takiej konfiguracji przetestowałem procesor. CPU wspiera pamięci RAM DDR4 do 3200 MT/s i DDR5 do 4800 MT/s. Nie zabrakło też obsługi PCI-E 5.0, 6x 1,25 MB Cache L2 oraz 18 MB Intel Smart Cache.

Testowana konstrukcja działa na podstawce Intel LGA1700, więc musicie ogarnąć chłodzenie z odpowiednim montaże. Całość została wykonana w litografii Intel 7 (10 nm Enhanced SuperFin), a maksymalna temperatura to 100°C. Warto też pamiętać, że w zestawie otrzymujemy chłodzenie, aczkolwiek do testów dostałem tylko sam procesor. Niestety więc nie mogę sprawdzić jego działania.

Czytaj też: Testujemy procesor Intel Core i9-12900K z pamięciami DDR5. Czy okażą się wydajniejsze od DDR4?

Jak przeprowadziłem testy Intel Core i5-12400F?

Odnośnie testów muszę wspomnieć o kilku ważnych kwestiach. Po pierwsze wykonałem je na systemie Windows 11. Procesory AMD przetestowałem po zainstalowaniu łatek, które rozwiązały początkowe problemy. W systemie wyłączyłem zabezpieczenia oparte na wirtualizacji. Zainstalowałem też sterowniki Nvidia Game Ready 496.13.

Kolejna ważna kwestia dotyczy limitów mocy. Procesory 11. generacji przetestowałem w dwóch ustawieniach – domyślnych (PL1 mniejsze od PL2) oraz po ustawieniu PL1 i PL2 na maksymalne wartości. W przypadku procesorów 12. generacji sugerowane ustawienie PL1=PL2=MTP wydaje się bardzo rozsądnym podejściem, stąd CPU zostały w ten sposób sprawdzone. Na płytach wyłączałem też technologie typu MCE. Procesory AMD testowałem przy domyślnych ustawieniach po wyłączeniu PBO. Procesor sparowałem z pamięciami DDR4 (Gear 1).

Każdy z testów powtórzyłem 3 razy lub do uzyskania powtarzalności. Dokładne opisy danego programu znajdziecie pod odpowiednim nagłówkiem.

Platforma testowa
Chłodzenie
MSI MAG CoreLiquid 360RH
Chłodzenie
Aorus Waterforce 280 (12900K i 12600K)
Chłodzenie
be quiet! Silent Loop 2 360 (12700K i 12400F)
Pasta
Noctua NT-H1
Płyta główna
X570S Aorus Master
Płyta główna
Z590 Aorus Master
Płyta główna
Z690 Aorus Elite DDR4
Płyta główna
Asus ROG Maximus Z690 Apex
Pamięć DDR4
XPG Spectrix D50 4x 8 GB 3600 MHz CL18
Pamięć DDR5
G.Skill Trident Z5 RGB 2x 16 GB 5600 MHz CL36
Dysk
Goodram IRDM M.2 2 TB NVMe
Karta graficzna
Gigabyte GeForce RTX 3080 Ti Vision OC
Zasilacz
be quiet! Dark Power Pro P11 1200W
Monitor
AOC G2868PQU

Testy – 3DF Zephyr

3DF Zephyr służy do fotogrametrii, czyli do rekonstrukcji modeli 3D na podstawie zdjęć. Tutaj również wykorzystałem wbudowany benchmark pozwalający na ocenienie wydajności procesorów.

Testy – 3DMark CPU Profile

3DMark to jeden z najpopularniejszych benchmarków na świecie. Twórcy wprowadzili do niego CPU Profile, który sprawdza wydajność przy obciążeniu różnej ilości wątków. Zebrałem tutaj wyniki dla jednego oraz maksymalnej ilości wątków.

Testy – 3D Particle Movement

3DPM został opracowany przez serwis Anandtech. Symuluje on sześć różnych rodzajów ruchów cząstek w trójwymiarze. Poniżej znajdziecie ogólny wyniki testu podany jako mops/sec.

Testy –  7-Zip

7-Zip to darmowy program do kompresji plików, który jest często wykorzystywany przez użytkowników komputerów. W teście sprawdziłem czasy pakowania (do formatu .7z) paczki 1351 plików o wielkości 2,92 GB oraz jednego pliku o wielkości 18,6 GB.

Testy – Blender

Ten program każdy z Was powinien kojarzyć. Służy on do modelowania i renderowania obrazów czy animacji trójwymiarowych. Tutaj wykorzystałem renderowanie sceny Spring za pomocą silnika Cycles.

Testy – Cinebench R23

Cinebench to popularny benchmark bazujący na Maxon Cinema 4D. Pozwala on na dobrą ocenę wydajności procesorów i często pojawia się w przeciekach. W testach wykorzystałem wersję R23 oraz testy jedno i wielowątkowe.

Testy – Corona Benchmark

Silnik renderujący Corona dostępny jest Autodesk 3ds Max oraz Cinema 4D. Co ważne nie wspiera on GPU, więc wydajność CPU jest tutaj kluczowa. W testach skorzystałem z benchmarka przygotowanego przez twórców, który dobrze sprawdza się w praktyce.

Testy –  CPU-Z

Kolejnym benchmarkiem często obecnym w przeciekach jest ten zawarty w CPU-Z. Dzięki niemu można ocenić wydajność jedno i wielordzeniową procesorów. Jest to szybki test i każdy z Was może go bez problemu przeprowadzić na swoim PC.

Testy – DigiCortex

DigiCortex służy do wizualizacji sieci neuronowych oraz symulacji na dużą skalę. Nie zabrakło tutaj wykorzystania dokładnych modeli synaps, ich plastyczności oraz neuronów. Do testów wykorzystałem small benchmark, z którego to po 10 minutach trwania symulacji spisałem parametr Avg. Simulation Speed (x Real Time).

Testy – Frybench

Frybench oparty jest o Fryrender one SP2 i opracowany przez RandomControl. Jest to jeden z pierwszych silników renderujących opartych na bezstronnej symulacji fizyki światła. Wykorzystany benchmark pozwala na dobre porównanie wydajności różnych CPU.

Testy – Handbrake

Handbrake pozwala na konwersję filmów do niemal wszystkich formatów. Jest on też dostępny za darmo praktycznie na wszystkie platformy, stąd jego duża popularność. W teście sprawdziłem czas konwersji filmu .mp4 o długości 10 minut i 33 sekund do H.264 i H.265 (1080p30).

Testy – JetStream 2

Kolejny benchmark testuje JavaScript i WebAssembly oraz koncentruje się na najbardziej zaawansowanych aplikacjach internetowych. Ponownie ocenia on szybkość działania, tyle, że tym razem wynik otrzymujemy w punktach. Tutaj również wykorzystałem przeglądarkę Google Chrome.

Testy – Kraken JavaScript

Kolejny benchmark porównuje wydajność w złożonych obliczeniach opartych o JavaScript. Wynik ma kilka różnych składników i podawany jest w milisekundach – interesuje nas całkowity rezultat. Tutaj w testach wykorzystałem przeglądarkę Google Chrome.

Testy – PCMark 10

PCMark to benchmark służący do ocenienia ogólnej wydajności komputera. Symuluje on różne zadania wykonywane na komputerze. Poniżej znajdziecie ogólny wynik oraz wyniki dla testów: Essentials, Productivity oraz Digital Content Creation.

Testy – POV-Ray

POV-Ray to kolejny program mający wbudowany benchmark. Tym razem pozwala on na tworzenie obrazów z wykorzystaniem ray tracingu i służy głównie do tworzenia grafiki 3D. W testach wykorzystałem benchmark jedno i wielowątkowy.

Testy –  Speedometer 2.0

Speedometer 2.0 mierzy responsywność aplikacji internetowych. Jego plusem jest symulowanie działań wykonywanych przez użytkownika, co pozwoli na ocenienie wydajności różnych procesorów. Tutaj w testach wykorzystałem przeglądarkę Google Chrome.

Testy –  SuperPI

SuperPI liczy liczbę Pi do wskazanej ilości cyfr. Wykorzystuje on do tego algorytm Gauss–Legendre oraz działa tylko na jednym wątku. Jest on bardzo popularny np. podczas zawodów OC. Wykonałem tutaj obliczenia32 milionów cyfr (32M).

Testy –  wPrime

wPrime to kolejny znany benchmark. Jeśli interesuje Was bardziej tematyka obliczeń to więcej na ten temat znajdziecie tutaj. W tym przypadku wykorzystałem test 1024M i ustawiłem maksymalną ilość wątków dla każdego z procesorów.

Testy – VeraCrypt

VeraCrypt to oficjalny następca TruCrypt. Jest to oprogramowanie open-source więc nie ma co się dziwić, że jest naprawdę popularny. Program ma wbudowany benchmark, który wykorzystałem w sprawdzeniu wydajności procesorów. Na wykresach poniżej znajdziecie średnie wyniki trzech testów: AES, Twofish(Serpent) oraz Kuznyechik(Serpent(Camellia)).

Testy – V-Ray Benchmark

W tym programie miałem już okazję wykonać test kart graficznych – znajdziecie go tutaj. Tam też jest krótki opis. Twórcy V-Ray udostępnili darmowy benchmark, który to właśnie wykorzystałem w poniższych testach.

Testy – Assassin’s Creed Valhalla

Assassin’s Creed Valhalla to już dwunasta część tej znanej serii. Tym razem akcja odbywa się w IX-wiecznej Europie, głównie w Anglii. Jest to już tytuł, który bardziej stawia na elementy RPG z mitycznymi istotami. Ponownie jednak mamy do czynienia ze świetnymi efektami graficznymi. Testy przeprowadziłem w mieście Jorvik, a wybrana rozdzielczość to 1920 x 1080 przy ustawieniach ultra wysokich.

Testy – Borderlands 3

Kolejna część serii ponownie utrzymana jest w komiksowym klimacie. Ma ona naprawdę sporą dawkę humoru oraz ciekawą fabułę. Nie zabrakło też barwnych postaci, a sama akcja odbywa się z perspektywy pierwszej osoby. Testy wykonałem w lokacji Lectra City. Wybrałem też rozdzielczość 1920 x 1080 i ustawienia Badass.

Testy – Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 to gra RPG z widokiem pierwszoosobowym. Mamy w niej do czynienia z wieloma dylematami moralnymi, a akcja dzieje się w przyszłości. Jest to jeden z najbardziej oczekiwanych tytułów 2020 roku, który zachwyca grafiką. Testy wykonałem w dzielnicy Little China. Ustawiłem rozdzielczość 1920 x 1080 oraz ustawienia Ultra.

Testy – Far Cry 6

Kolejna odsłona części z cyklu Far Cry to ponownie strzelanka typu FPP (pierwszoosobowa) z wielkim otwartym światem. Od trzeciej części seria stara się nas przyciągnąć poprzez wprowadzenie realnego i szalonego czarnego charakteru oraz świetnej grafiki. Tutaj wykorzystałem wbudowany w grę benchmark, rozdzielczość 1920 x 1080 oraz ustawienia Ultra.

Testy – Horizon Zero Dawn

Kolejny tytuł przedstawia przyszłość ludzkości. Ma on ciekawą historię oraz oferuje wciągającą przygodę. Rozgrywka jest TPP, czyli widziana z perspektywy trzeciej osoby. Nie zabrakło też elementów RPG i oczywiście świetnej grafiki. Za miejsce testowe wybrałem miasto Południk. Rozdzielczość to 1920 x 1080, a ustawienia graficzne najwyższa jakość.

Testy – Red Dead Redemption 2

Druga część gry ponownie przynosi świetne historie oraz dobrą rozgrywkę. Akcja przenosi nas w świat westernu. Nie zabrakło tutaj realistycznych broni, wykonywania codziennych czynności czy świetnej grafiki. Testy wykonałem w mieście Saint Denis, przy rozdzielczości 1920 x 1080 i maksymalnych ustawieniach graficznych.

Testy – Shadow of the Tomb Raider

Trzecia odsłona serii Tomb Raider opowiada o początkach znanej pani archeolog pakującej się w nowe problemy. W grze gramy z perspektywy trzeciej osoby, co pozwala na podziwianie świetnej grafiki. Testy przeprowadziłem w lokacji Kuwak Yaku. Ustawiłem rozdzielczość 1920 x 1080 i najwyższe ustawienia graficzne.

Testy – Sid Meier’s Civilization VI

Jest to jedna z pierwszych strategii 4X, która mimo premiery w 2016 roku jest ciągle mocno rozwijana. Twórcy wypuścili do niej sporą liczbę dodatków, a stratedzy cały czas cieszą się rozgrywką. Szósta odsłona przyniosła bardziej bajkową grafikę. Tutaj wykorzystałem dwa wbudowane w grę benchmarki – SI oraz Grafika. Rozdzielczość to 1920 x 1080, a ustawienia ultra.

Testy – Total War Saga: Troy

Total War: Troy to druga odsłona serii Total War Saga – pierwszą była Thrones of Britannia. W tym tytule wcielamy się w bohaterów dowodzących armią inspirowaną Iliadą Homera. Ostatnio w grze pojawiły się nawet mityczne jednostki wyjęte prosto z greckich mitów, co jest ciekawym dodatkiem. Tutaj wykorzystałem wbudowany benchmark Siege, rozdzielczość 1920 x 1080 oraz ustawienia Ultra.

Testy – Watch Dogs Legion

Akcja trzeciej części serii Watch Dogs dzieje się w nie dalekiej przyszłości w Londynie. Wcielamy się w grupę hakerów, którzy toczą wojnę z rządzącą korporacją. Co ważne do naszej ekipy możemy zrekrutować praktycznie każdego mieszkańca miasta. Tutaj testy przeprowadziłem w pobliżu stacji metra Waterloo, przy rozdzielczości 1920 x 1080 oraz ustawieniach ultra.

Temperatury Intel Core i5-12600K

Podczas obciążenia Cinebench R23 i AiO 360 na maksymalnych obrotach temperatura nie przekroczyła 55°C na najcieplejszym z rdzeni. Spokojnie więc możecie połączyć procesor z dobrej jakości budżetowym chłodzeniem powietrzem i nie będziecie musieli się martwić o temperatury.

Pobór mocy

Pobór mocy sprawdziłem za pomocą watomierza Voltcraft Energy Logger 4000. Za obciążenie posłużył mi wielowątkowy test Cinebench R23, a wyniki spisałem po 5 minutach jego działania.

Czytaj też: Test procesora Intel Core i7-12700K z pamięciami DDR4 i DDR5

Test Intel Core i5-12400F – podsumowanie

Powyższy wykres stanowi pewne uproszczenie i przedstawia średnią ze wszystkich wykorzystanych w teście programów (oprócz gier i wPrime). Procesor wypada w testach naprawdę świetnie i średnio plasuje się praktycznie na poziomie Ryzen 5 5600X. Intel Core i5-12400F oferuje świetną wydajność jednowątkową, a przy wszystkich wątkach również nie ma na co narzekać. Wyniki są średnio wyższe również od Intel Core i5-11600K co pokazuje, że mamy do czynienia ze znakomitą konstrukcją w swojej cenie.

W grach procesor średnio minimalnie przebija Ryzena 5 5600X czy Intel Core i5-11600K. Wyniki są ponownie świetne i procesor zapewnia naprawdę sporą ilość fps w różnych tytułach. Jak zawsze sytuacja dokładnie zależy od danej gry, ale średnio z pewnością będziecie zadowoleni z oferowanej wydajności w grach w szczególności, jeśli wyniki porównacie do obecnej na wykresach konkurencji.

Intel Core i5-12400F zbyt mocno się nie grzeje i spokojnie budżetowe chłodzenie powinno sobie z nim poradzić. Możecie też spróbować popracować na dołączonym coolerze, ale tego niestety nie miałem okazji przetestować. Pobór mocy również nie jest zbyt duży i CPU plasuje się tutaj lekko powyżej Ryzen 5 5600X.

Za testowaną konstrukcję musicie zapłacić ok. 889 zł, podczas gdy Ryzen 5 5600X kosztuje ok. 1069 zł a sami widzicie, że średnio w testach oba procesory są naprawdę blisko siebie. Nie ma więc sensu dopłacać różnicy do droższej jednostki konkurencji – Intel prezentując Intel Core i5-12400F naprawdę wykonał kawał dobrej roboty. Warto też pamiętać, że procesor możecie spokojnie połączyć z pamięciami DDR5. Jeśli jednak nie planujecie tyle wydawać na zestaw, to jak sami widzicie – połączenie z DDR4 sprawdza się znakomicie, a przy spokojnie możecie go zamontować na tańszej płycie z chipsetem B660. Szkoda tylko, że teoretycznie nie można go podkręcać (musicie do tego mieć płytę z zewnętrznym generatorem BCLK, które są po prostu droższe i niekoniecznie musi się to opłacać).

Jeśli więc szukacie procesora za mniej niż 900 zł do komputera do gier czy pracy to zdecydowanie polecam Wam wybór Intel Core i5-12400F. Jeśli potrzebujecie zintegrowanej karty graficznej to zawsze możecie też zdecydować się na Intel Core i5-12400, który znajdziecie za ok. 999 zł.