Akcelerator z chłodzeniem wodnym? NVIDIA A100 PCIe doczeka się specjalnego bloku

W zeszłym roku poznaliśmy szczegóły na temat akceleratorów NVIDIA nowej generacji w postaci A100. Dziś wprawdzie uwagę z nich przekierowaliśmy w stronę ich nadchodzących na rynek następców (H100), ale najwyraźniej starsza generacja nie odejdzie tak łatwo w zapomnienie. Dowiedzieliśmy się bowiem, że NVIDIA A100 PCIe doczeka się systemu chłodzenia wodą.
NVIDIA A100 PCIe, akcelerator NVIDIA
NVIDIA A100 PCIe, akcelerator NVIDIA

Wygląda na to, że NVIDIA szykuje wersję akceleratora A100 PCIe z chłodzeniem wodnym

W akceleratorach A100 znajduje się procesor graficzny GA100 o wielkości 828 mm2, który ma w sobie niebywałe 54,2 miliarda tranzystorów. Zależnie od wersji, mają dostęp do 40 lub 80 GB pamięci VRAM w postaci stosów HBM2e, ale musimy pamiętać, że warianty przeznaczone na sloty PCIe są znacznie mniej wydajne względem tych na złącza SXM.

Czytaj też: Ten tranzystor organiczny zastępuje aż 12 normalnych, zwiastując rewolucję układów logicznych

Wprawdzie na papierze A100 PCIe, dostępna wyłącznie z 40 GB HBM2e o przepustowości 1555 GB/s, nie różni się w ogóle w kwestii GPU. To nadal ma do zaoferowania wydajność na poziomie 9,7 teraflopów w obliczeniach FP64 i 19,5 TF w FP32. Jednak maksymalny poziom TDP na poziomie 250 watów, a nie 400 watów, jak w przypadku wersji na SMX, zdecydowanie musi robić swoje.

Czytaj też: Test ASUS ROG Centra True Wireless, czyli gamingowych słuchawek TWS

Dziś jednak nie o tym, co akceleratory oparte o GPU GA100 na bazie Ampere są w stanie robić, a o tym, że ich wersja na PCIe doczeka się wyjątkowego potraktowania. Samo w sobie chłodzenie wodne na akceleratorze nie dziwi w nawet najmniejszym stopniu, ale fakt, że to najpewniej specjalny wariant od firmy NVIDIA, robi z tego modelu coś unikatowego.

Czytaj też: Nowa metoda chłodzenia i ogromny wzrost mocy. Niesamowita innowacja zza oceanu

Zwodowany charakter tego modelu (via Videocardz) widać bezpośrednio po parze przewodów do obiegu wodnego z tyłu, obok których znalazło się 8-pinowe złącze zasilania. Tego typu chłodzenie zastępuje to pasywne, z jakim jest dostarczany akcelerator, co powinno spodobać się zwłaszcza tym, którzy nie mają dostępu do serwerowni o odpowiednich warunkach.