Pierwszy europejski dron podwodny nie będzie miał sobie równych. Cetus ochroni infrastrukturę na dnie morza

Jest pewna sfera, o której marynarki wojenne praktycznie każdego kraju zapomniały. Mowa o działaniach na dnie mórz i oceanów, które w dobie obecnej tam krytycznej infrastruktury stają się coraz ważniejszym elementem poczynań w międzynarodowej polityce. Do tej pory w tej sferze na prowadzenie wychodziła Rosja, ale po ostatnim ogłoszeniu Szwecji i omawianym dziś planie brytyjskiej marynarki wojennej, to Europa zapowiada się na hegemona.
Dron Cetus
Dron Cetus

Europejski dron podwodny Cetus

W ostatnim czasie Brytyjska Królewska Marynarka Wojenna przyznała firmie MSubs z Plymouth kontrakt w wysokości aż 15,4 mln funtów, na stworzenie możliwie najnowocześniejszego drona podwodnego, czyli bezzałogowego okrętu podwodnego. Ten dron powstający w ramach tajemniczo brzmiącego projektu Cetus będzie miał za zadanie chronić kluczową infrastrukturę Wielkiej Brytanii i badać aktywność podwodną już za dwa lata, bo wedle planu, wtedy ma trafić na służbę.

Czytaj też: USA pokazały najbardziej zaawansowany samolot w historii. Niczym drapieżny stalowy ptak zaklęty w arcydzieło awioniki

Aby sprostać rosnącym zagrożeniom dla naszej podwodnej infrastruktury, Royal Navy musi wyprzedzić konkurencję dzięki najnowocześniejszym możliwościom. Projekt Cetus, wraz z wniesieniem okrętów MROS, pomoże zapewnić, że mamy odpowiedni sprzęt do ochrony bezpieczeństwa Wielkiej Brytanii i naszych sojuszników – powiedział sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace.

Czytaj też: Izrael sprawdził morski system ochrony przeciwrakietowej. Barak MX zniszczył zaawansowany pocisk manewrujący

Projekt Cetus będzie kolejnym przejawem rozwijania autonomicznych systemów podwodnych przez Royal Navy. Państwo chełpi się zresztą doświadczeniem w tym sektorze, co potwierdzają słowa wspomnianego sekretarza obrony, wedle którego słów “posiadanie bazy umiejętności i specjalistycznej wiedzy, aby opracować i zbudować ten statek w Wielkiej Brytanii, jest świadectwem wiodącej reputacji Wielkiej Brytanii w budowaniu okrętów nawodnych i podwodnych”.

Czytaj też: Rok temu Chiny przetestowały tajną broń. Departament Obrony USA ciągle zachodzi w głowę, co to było

Wiemy, że maksymalna głębokość operacyjna drona Cetus będzie przewyższać możliwości zanurzeniowe obecnych okrętów podwodnych, a jego zasięg wyniesie ponad 1600 km. Idąc dalej, ma być tak wielki jak piętrowy autobus, mierząc 12 metrów długości, 2,2 metra średnicy i wagę rzędu 17 ton. To oznacza, że Cetus będzie największym i najbardziej zaawansowanym dronem w rękach europejskich krajów, a ponadto zmieści się w kontenerze morskim i będzie cechować się modułową architekturą.