AMD szykuje wyjątkowy procesor Ryzen. Będzie najtańszym CPU z wyjątkowym dodatkiem

Nie zawsze trzeba płacić ekstra, żeby mieć dostęp do najbardziej obiecujących technologii. AMD ma zamiar wprowadzić do sprzedaży procesor Ryzen 5 5600X w specjalnej wersji, bo z dopiskiem – 3D. 
Ryzen 7000
Ryzen 7000

AMD zrobi krok do tyłu i… wraca do AM4. Kogo zainteresuje procesor Ryzen 5 5600X3D?

Chociaż to Intel oraz Nvidia górują na rynku, to firma AMD od zawsze zapowiada i nierzadko wprowadza bardzo prokonsumenckie rozwiązania, aby zainteresować konsumentów swoimi produktami. Przykładem tego jest technologia 3D V-Cache, a więc wyjątkowy rodzaj pamięci podręcznej procesora centralnego. Ta wreszcie sprawiła, że wydajność w grach przestała być związana głównie z poziomem taktowania jednego rdzenia, a tak się składa, że wedle najnowszych doniesień, wkrótce może stać się znacznie powszechniejsza. 

Czytaj też: Najpotężniejsze karty graficzne AMD dla twórców już dostępne. Ich kupno nie jest jednak proste

Plotki sugerują, że AMD przygotowuje się do wydania Ryzen 5 5600X3D, a więc “nowego starego procesora”, który zostanie wydany wprawdzie na starszą podstawkę, bo AM4, a nie aktualną AM5 ze wsparciem DDR5, ale niekoniecznie jest to problemem. Płyty główne i moduły DDR4 zwyczajnie nie zniknęły z użycia przez to, że ich następcy są już dostępni na rynku od ponad półtora roku. Tak więc, wprowadzenie Ryzena 5 5600X3D na rynek, zagwarantuje segmentowi ważny zastrzyk świeżości, przedłużając żywotność starszych platform. 

Aktualnie na rynku procesorów z pamięci 3D V-Cache oczywiście nie brakuje, ale sprowadzają się one do jedynie czterech modeli. Trzy należą do aktualnej generacji i kosztują od 2249 do 3599 złotych, a najstarszy Ryzen 7 5800X3D, czyli ten pierwszy z dodatkiem tej pamięci, kosztuje 1459 zł i można go zamontować na starszych platformach. Rodzina Ryzenów potrzebuje zwyczajnie czegoś tańszego, aby rozszerzyć potencjalne grono nabywców procesorów -X3D mimo ich niektórych problemów z ogólnym poziomem awaryjności i tym czymś może być Ryzen 5 5600X3D.

Czytaj też: Nowe procesory AMD sprawią, że Chromebooki będą jeszcze lepsze

Sercem tego procesora będzie doskonale znana nam podstawa na bazie architektury Zen 3, czyli tej starszej generacji, oferująca 6 rdzeni i 12 wątków o taktowaniu bazowym 3,3 GHz i boost na poziomie 4,4 GHz. Z racji dodatku pamięci 3D V-Cache, procesor ten będzie dzierżył niebywałą ilość aż 96 MB pamięci L3, która to spisuje się fenomenalnie w wielu obciążeniach… na czele z grami wideo. 

Procesory Ryzen i EPYC były niczym sito

Czytaj też: Masz ten nowy procesor AMD? Lepiej uważaj – może się zapalić. Firma wydała oficjalne oświadczenie

Na ten moment jednak AMD nie wyjawiło nic na temat tego procesora i są szanse, że Ryzen 5 5600X3D zwyczajnie nie istnieje. Plotki nieznajdujące potwierdzenia w rzeczywistości nie są bowiem niczym nowym w świecie technologii, więc tylko firma będzie w stanie potwierdzić, że rzeczywiście takie CPU trafi na rynek. Jeśli do tego dojdzie, platforma AM4 zyska ciekawy powiew świeżości, a cena rodziny Ryzen -X3D powinna obniżyć się do około 1000 złotych. 

PS – po więcej materiałów najwyższej jakości zapraszamy na Focus Technologie. Subskrybuj nasz nowy kanał na YouTubie!