Cały świat ma ugiąć się przed tą superbronią. Izrael powiedział dość i stawił jej czoła

Izraelska firma Rafael Advanced Defense Systems ogłosiła swoje dążenie do opracowania sposobu na zwalczanie superbroni, przed którą ma ugiąć się cały świat.
Cały świat ma ugiąć się przed tą superbronią. Izrael powiedział dość i stawił jej czoła

Pogromca pocisków hipersonicznych z Izraela. Rafael ma zamiar zadbać o przyszłość swojego kraju

Pociski hipersoniczne, które mogą latać szybciej niż pięciokrotność prędkości dźwięku i manewrować w nieprzewidywalny sposób, stanowią rosnące zagrożenie dla systemów obrony przeciwrakietowej na całym świecie. Aby przeciwdziałać temu zagrożeniu, izraelska firma Rafael Advanced Defense Systems opracowuje nowy pocisk przechwytujący, który może śledzić i niszczyć pociski hipersoniczne. To o tyle ważne ogłoszenie, że aktualnie największe mocarstwa na świecie nieustannie dążą właśnie do wprowadzenia na służbę własnych pocisków hipersonicznych, które mają zupełnie odmienić oblicze wojen.

Czytaj też: Niczym rosyjska Strefa 51. Zwiększono obronę wokół tajnej bazy wojskowej

Pociski hipersoniczne to te, które mogą latać z prędkością przekraczającą Mach 5, czyli rozpędzać się o ponad pięciokrotność prędkości dźwięku. Mogą również zmieniać kierunek i wysokość podczas lotu, co czyni je trudnymi do wykrycia i przechwycenia. W porównaniu do tradycyjnych pocisków mogą pokonywać duże odległości w krótkim czasie, skracając czas reakcji obrońców, penetrować istniejące systemy obrony przeciwrakietowej, które są zaprojektowane do przechwytywania wolniejszych i bardziej przewidywalnych pocisków i wreszcie mogą przenosić duże ładunki, takie jak głowice nuklearne lub konwencjonalne materiały wybuchowe w znacznych ilościach.

Zestrzelony rosyjski pocisk hipersoniczny Kindżał

Aktualnie pociski hipersoniczne rozwijają kraje takie jak Rosja, Chiny, Iran i Korea Północna, stanowiąc poważne wyzwanie dla stabilności regionalnej i globalnej. Izrael, jako mały kraj otoczony przez wrogich sąsiadów, stoi w obliczu wysokiego ryzyka ataków pociskami hipersonicznymi i potrzebuje skutecznego systemu obrony, aby odstraszyć i odeprzeć takie ataki. Stąd właśnie dążenie do opracowania pocisku przechwytującego Sky Sonic, który to wyróżnia się na tle innych tego typu rozwiązań swoją wielostopniowością oraz zaawansowaną technologią do wykrywania, śledzenia i przechwytywania pocisków hipersonicznych.

Czytaj też: Amerykańscy marines zmienią się nie do poznania. Piechota morska dostała nową broń

Wedle niedawnego ogłoszenia Sky Sonic wykorzystuje zaawansowane czujniki, systemy naprowadzania i technologie napędowe, aby osiągnąć dużą prędkość i zwrotność, dorównując osiągami zagrożeniom hipersonicznym oraz sztuczną inteligencję i algorytmy uczenia maszynowego, aby poprawić swoją dokładność i zdolność adaptacji, ucząc się na podstawie poprzednich spotkań i ewoluujących zagrożeń. Co ciekawe, mimo operowania na prędkościach, które trudno sobie wyobrazić, Sky Sonic działa na zasadzie systemu hit-to-kill, co oznacza, że niszczy cel poprzez zderzenie się z nim z dużą prędkością, bez użycia materiałów wybuchowych.

Czytaj też: Japonia opracowuje nową broń. Z nią żadna wroga marynarka wojenna nie zagrozi krajowi

Innymi więc słowy, jak na tę chwilę padły jedynie obietnice i to, co Rafael chciałby osiągnąć, choć z drugiej strony firma ma już zamiar zaprezentować pocisk podczas Paris Air Show. Zaznaczyła, że rodzimy pogromca pocisków hipersonicznych jest nadal w fazie rozwoju i nie przeszedł jeszcze żadnych testów, ale wyraziła jednocześnie przekonanie, że Sky Sonic będzie w stanie neutralizować zagrożenia hipersoniczne z niezrównaną precyzją.

PS – po więcej materiałów najwyższej jakości zapraszamy na Focus Technologie. Subskrybuj nasz nowy kanał na YouTubie!