Problemy DRM z Alder Lake. Intel wskazuje dotknięte gry i rozwiązanie

Wygląda na to, że o DRM nie zapomnimy jeszcze przez długi czas, a okazjonalne problemy tylko w tym pomogą. Wprawdzie można zawsze sięgać po dystrybucję platformy GOG, gdzie gry są pozbawione zabezpieczeń (chwała CD Projekt Red za to), ale niekiedy nie mamy wyjścia i wtedy niestety obrywamy za to, że kupiliśmy legalną kopię gry. W ostatnim czasie najbardziej oberwali klienci Intela, co zmusiło firmę do wyjaśnienia tego, jak obejść problemy DRM z Alder Lake.
Podkręcony Intel Core i9-12900K, Intel Core i9-12900K
Podkręcony Intel Core i9-12900K, Intel Core i9-12900K

Wygląda na to, że Intel ma kolejny orzech do zgryzienia. Tym razem wszystko rozbija się o problemy DRM z Alder Lake

Na temat procesorów Core 12. generacji można rozpisywać się długo, ale nie będziemy się tutaj powtarzać, bo zrobiliśmy to już wcześniej, dlatego odsyłam Was do:

Czytaj też: Chłodzenia LGA1700. Wszystko, co musicie wiedzieć o coolerach dla procesorów Alder Lake-S

Nie trzeba być jednak specjalistą w kwestii dzisiejszego problemu z DRM, bo ten sprowadza się do najważniejszego elementu procesorów Alder Lake-S, czyli dwóch rodzajów rdzeni w jednym pakiecie. Okazało się, że część z DRM (na czele z Denuvo) nieprawidłowo rozpoznaje energooszczędne rdzenie Core 12. generacji (Efficiency-Cores) w systemach Windows 11 i Windows 10, co sprawia, że “wzbogacona” tym oprogramowaniem gra może nie tylko działać wolniej, ale też zaliczać niespodziewane awarie podczas zabawy lub nawet jeszcze na starcie.

Czytaj też: Intel zasugerował kilkadziesiąt kart graficznych Arc Alchemist nowymi identyfikatorami

Część graczy nie może więc bawić się w kilka swoich ulubionych tytułów, bo tych dotkniętych problemem jest sporo i w dniu pisania tego tekstu (zależnie od wersji systemu) obejmuje:

Ponoć jeszcze w listopadzie doczekamy się aktualizacji 11 gier, które pozbędą się problemu, ale firma już teraz realizuje prace z deweloperami, aby wyeliminować go całkowicie ze wszystkich tytułów. Na całe szczęście sytuację można złagodzić, wykonując konkretną sekwencję działań, która sprawia, że E-Cores przechodzą w stan “rezerwowy”, dzięki czemu przestają sprawiać problemy.

Czytaj też: Crighton CR700W, czyli jak z mniej niż litra pojemności wycisnąć ponad 200 koni

W tym celu musicie:

  • Wejść do BIOSu
  • Aktywować Legacy Game Compatibility Mode
  • Aktywować klawisz Scroll Lock
  • Uruchomić grę
  • Dezaktywować klawisz Scroll Lock po przejściu do menu głównego