7 najważniejszych technologii 2018 roku

Poniżej przeczytacie o najważniejszych technologiach mijającego roku. Od podboju kosmosu, przez informacje o najnowszym sprzęcie poprzez programowanie i tak zaawansowane rozwiązania jak komputery kwantowe i sztuczna inteligencja.
7 najważniejszych technologii 2018 roku

7. Internet satelitarny SpaceX

Internet satelitarny ciągle kojarzony jest z dużymi opóźnieniami. Wynika to głównie z tego, że satelity telekomunikacyjne były umieszczane dość wysoko nad Ziemią, na orbicie geostacjonarnej. Takie firmy jak SpaceX chcą wykorzystać znacznie lepszą do tego celu niską orbitę okołoziemską. Firma Elona Muska w ciągu najbliższych 7 lat chce umieścić na niej 12 tysięcy satelitów. Pierwsze testowe satelity znalazły się w kosmosie w marcu, jednak SpaceX miał problem z ich deorbitacją. W tym z kolei może pomóc zaprojektowany przez naukowców z Politechniki Warszawskiej specjalny żagiel wystrzelony na początku grudnia za pomocą rakiety Falcon 9.

Satelity telekomunikacyjne SpaceX
W lutym SpaceX wystrzeliło dwa testowe satelity telekomunikacyjne (fot. SpaceX)

6. Smart zegarki i opaski

Zainteresowaniem naszych czytelników w tym roku cieszyły się informacje na temat smart zegarków i inteligentnych opasek. Niekwestionowanym liderem w tym zakresie jest Apple, który we wrześniu zaprezentował nowy model swojego smart zegarka – Apple Watch 4. Choć w tym roku także Samsung pokazał eleganckie zegarki z serii Galaxy Watch. Nieco później, bo w październiku, także Huawei wprowadził do sprzedaży swój Huawei Watch GT. Warto też zwrócić uwagę na produkty Xiaomi. Opaska sportowa Mi Band 3 mierzy tętno, monitoruje aktywność i sen, a do tego jest wodoodporna i pozwala znaleźć telefon.

Samsung Galaxy Watch
Inteligentne zegarki przydają się także w terenie (fot. Konstanty Młynarczyk)

5. Smartfony ze składanym wyświetlaczem i z dziurką

W ostatnim roku dużo się działo na rynku smartfonów. Huawei prześcignął Apple pod względem liczby sprzedanych smartfonów i zajmuje obecnie drugie miejsce za Samsungiem. Chiński producent w całym 2018 roku sprzedał 200 milionów egzemplarzy telefonów produkowanych pod markami Huawei i Honor. W grudniu Huawei otworzył też swój salon w warszawskiej Arkadii i nawiązał współpracę z siecią kawiarni Costa Coffee. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się wakacyjna promocja zorganizowana w serwisie Allegro. 18 lipca 600 tysięcy osób w jednym momencie próbowało kupić jeden ze 100 telefonów Honor 7c wystawionych za złotówkę. Z kolei Samsung na swojej konferencji programistycznej w San Francisco pokazał składane urządzenie wyposażone w ekran Infinity Flex. Masowa produkcja ekranów tego typu powinna zostać uruchomiona w najbliższych miesiącach. Natomiast Apple pokazało 3 nowe iPhone’y z procesorem A12 Bionic wykonany w litografii 7 nanometrów. Pojawiły się też pierwsze informacje na temat przyszłorocznych smartfonów Samsung Galaxy S10 i Huawei P30 Pro.

Składany smartfon Samsunga
Na swojej konferencji programistycznej Samsung pokazał składany smartfon (fot. Samsung)

4. Programowanie – Python i sieci neuronowe

Najpopularniejszym językiem programowania w 2018 roku pozostaje Python. Jest wykorzystywany w wielu zaawansowanych aplikacjach zarówno tworzonych na potrzeby nauki i analizy danych jak i na przykład do projektowania poziomów w “Doomie” na podstawie map z robota sprzątającego Roomba. Ostatnio coraz większym powodzeniem cieszą się też biblioteki programistyczne udostępniane i rozwijane na zasadach open-source, które pomagają tworzyć i trenować sieci neuronowe. Co więcej, firmy takie jak Amazon, Microsoft i Google udostępniają nie tylko oprogramowanie, ale także darmowe kursy modelowania sieci neuronowych i sztucznej inteligencji.

Python najpopularniejszym językiem programowania
Python jest obecnie najpopularniejszym językiem programowania (graf. python.org)

3. Open Source

W tym roku dużą popularnością cieszyły się nasze artykuły na temat systemów operacyjnych z rodziny Linux, a także oprogramowania na otwartych licencjach. W kwietniu miała miejsce premiera Ubuntu 18.04, wydawanej co cztery lata wersji LTS systemu operacyjnego stworzonego przez firmę Canonical. Natomiast we wrześniu pojawił się Linux Mint Debian Edition 3. Oprogramowanie open-source wspierają również największe firmy. Od 2016 roku także Microsoft, który kupił członkostwo w Linux Foundation ma swój udział w rozwoju otwartego oprogramowania. Koncern z Redmond w październiku wstąpił też do Open Invention Network i udostępnił na licencjach open-source 60 tysięcy swoich patentów. Zmiana podejścia Microsoftu do otwartego oprogramowania jest widoczna. Bezpośrednio ze sklepu Windows pobierzemy pliki instalacyjne Ubuntu, a kod źródłowy takich projektów jak Visual Studio Code czy przeglądarka Edge można znaleźć w należącym do Microsoftu serwisie GitHub.

Ubuntu Bionic Beaver
W kwietniu miała miejsce premiera najnowszego Ubuntu 18.04 Bionic Beaver (graf. Piotr Sokołowski)

2. Komputery kwantowe

Jeszcze stosunkowo niedawno komputery kwantowe były dziedziną czysto teoretyczną i dużo bliższą fantastyce naukowej. Żyjemy jednak w czasach gwałtownego rozwoju tej technologii. Na początku roku IBM na Computer Electronics Show przywiózł swój 50-kubitowy komputer kwantowy. Podczas tych samym targów w Las Vegas, prezes Intela pokazał 49-kubitowy procesor kwantowy. Algorytmy kwantowe można modelować również na maszynach krzemowych. Z tym, że oczywiście, testować je można na dość niewielkich liczbach. Największy jak do tej pory superkomputer symulujący pracę komputera kwantowego uruchomiono w lipcu na australijskim University of Melbourne. Z kolei w grudniu pisaliśmy o 79-kubitowym komputerze kwantowym stworzonym przez firmę IonQ, który operuje na pojedynczych atomach. O tym jak działają komputery kwantowe przeczytacie w artykule autorstwa Marka Gardzińskiego.

procesor kwantowy Intela
Ostatni rok przyniósł wiele nowych rozwiązań dotyczących komputerów kwantowych (fot. Intel)

1. Sztuczna inteligencja

Jednym z możliwych zastosowań komputerów kwantowych jest sztuczna inteligencja, która w ostatnich latach przeżywa renesans. Usprawnienia komputerów kwantowych nie dotyczą tylko sprzętu. Równie istotne są też algorytmy, które pomogą w pełni wykorzystać możliwości maszyn opartych na logice wielowartościowej. Uczeni z włoskiego Uniwersytetu w Pawii dokonali przełomu w zakresie wykorzystania komputerów kwantowych do modelowania sieci neuronowych. Sztuczna inteligencja, choć wykorzystująca krzemowe podzespoły, pojawia się w wielu urządzeniach. Także w smartfonach. Układy NPU (Neural Processing Unit) montowane są w najnowszych flagowcach Huawei, Samsunga i Apple.

Sztuczna Inteligencja
Sieci neuronowe są coraz częściej stosowane m.in. w smartfonach (graf. Mike MacKenzie)

2018 rok był bardzo ciekawy pod względem najnowszych technologii. Możemy się spodziewać, że w najbliższych miesiącach usłyszymy jeszcze nie raz o rozwoju sztucznej inteligencji i komputerów kwantowych. Te ostatnie raczej nieprędko (o ile w ogóle) zobaczymy w najnowszych smartfonach, za to koprocesory sztucznej inteligencji już są w najmocniejszych modelach, a tylko kwestią czasu pozostaje kiedy sprzętowa SI zawita także do tańszych urządzeń. W Sylwestra przeczytacie w CHIP-ie o najważniejszych wydarzeniach mijającego roku. Natomiast 1 stycznia opublikujemy tekst o najważniejszych technologiach, o których będzie głośno w przyszłym roku. | CHIP