CHIP: to 7 najważniejszych technologicznych tematów roku

Poniżej omówienie 7 najważniejszych tematów z perspektywy tego, co działo się w naszym serwisie przez ostatni rok. Na końcu artykułu znajdziecie też ranking 10 najczęściej czytanych tekstów w CHIP-ie od 1 stycznia do 31 grudnia. Można powiedzieć, że tak wygląda 12 miesięcy z waszego punktu widzenia (a właściwie – klikania).
CHIP: to 7 najważniejszych technologicznych tematów roku

7 – dowód nie wprost hipotezy Riemanna

26 września znany i zasłużony brytyjski matematyk Michael Atiyah ogłosił, że znalazł dowód hipotezy Riemanna, czyli jednego z tzw. problemów milenijnych. Uczony został nagrodzony w przeszłości wieloma nagrodami za wybitne osiągnięcia, jest laureatem m.in. prestiżowego Medalu Fieldsa i Nagrody Abela. Tym razem jednak wielu matematyków sceptycznie podeszło do tych rewelacji. Hipoteza Riemanna dotyczy liczb pierwszych i ma duże znaczenie w kryptografii. Dowód twierdzenia sformułowanego przez XIX-wiecznego niemieckiego matematyka mógłby pozwolić zrozumieć liczby pierwsze i ich związek m.in. z fizyką. Zanim to ewentualnie nastąpi, minie jeszcze kilka lat, ponieważ dowód Michaela Atiyaha zostanie przeanalizowany przez innych matematyków.

Michael Atiyah

6 – wojna handlowa USA-Chiny

Jednym z głównych tematów, do których wracaliśmy w mijającym roku, była zaostrzająca się z miesiąca na miesiąc wojna handlowa pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Administracja Donalda Trumpa zarzuca chińskim firmom szpiegostwo, zbyt swobodne korzystanie z własności intelektualnych, a także handel amerykańskimi produktami z Iranem i Koreą Północną. Chiny nie pozostały dłużne i odpowiedziały na sankcje – sankcjami. Stany Zjednoczone nakłaniają też sojuszników do bojkotu Huawei. W tym kontekście ciekawy jest wyrok chińskiego sądu, który zakazał sprzedaży wielu modeli iPhone’ów na terenie Państwa Środka, przychylając się do wniosku Qualcommu, oskarżającego Apple o bezprawne wykorzystanie patentu tej firmy w iOS-ie.

Donald Trump

5 – problemy Activision Blizzard

Firma Activision Blizzard, która zajmuje się produkcją gier, podpadła w tym roku wielu wiernym fanom. Graczom nie spodobała się informacja o tym, że studio kojarzone do tej pory głównie z grami na PC zajmie się produkcjami mobilnymi – w tym zapowiedzianym na początku listopada na BlizzConie “Diablo Immortal”. Wcześniej z Blizzardem pożegnał się Mike Morhaime, wieloletni prezes tej firmy. Nie znamy przyczyn jego decyzji, ale można podejrzewać, że miała związek z wyraźną zmianą kierunku, w jakim zmierza Blizzard, na co wpływ zapewne miały władze holdingu Activision Blizzard. Jak się okazało, jedną z korekt było ograniczenie wsparcia dla gry “Heroes of the Storm”. Nowe władze Blizzard Entertainment poinformowały, że od przyszłego roku nie będą rozgrywane turnieje z cyklu “Heroes of the Storm” Global Championship (HGC), w których z sukcesami występował polski zespół Leftovers.

Blizzard

4 – dom z drukarki 3D

Czytelników CHIP-a szczególnie zainteresowała informacja o zastosowaniu druku 3D do budowy domów. Technologia pozwala w ciągu doby postawić 60-metrowy dom. To w USA. Natomiast we francuskim Nantes w domu zbudowanym z wykorzystaniem druku 3D zamieszkała 5-osobowa rodzina.

Dom z dukarki 3D

[banner slot=”text”]

3 – wycieki danych z Facebooka i Google’a

Od początku 2018 roku pisaliśmy o największych wyciekach danych, w tym z Facebooka i Google’a. Sprawdziliśmy też, w jaki sposób pobrać i usunąć dane udostępnione największym serwisom internetowym. Sprawę ochrony danych osobowych reguluje obowiązujące od 25 maja Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych, czyli popularne RODO. Zabezpieczeniami w największych portalach internetowych zainteresowały się także amerykańskie władze. W kwietniu przed amerykańską senacką komisją handlu i wymiaru sprawiedliwości zeznawał prezes Facebooka Mark Zuckerberg. Natomiast 14 grudnia przed tą samą komisją stanął szef Google’a Sundar Pichai.

wycieki danych z Google

2 – “ACTA 2”

Tzw. ACTA 2 było jednym z najpopularniejszych, powracających tematów ostatnich miesięcy. Informowaliśmy o kontrowersyjnej dyrektywie już w kwietniu, kiedy jeszcze zmiany nie zostały ochrzczone chwytliwym terminem “ACTA 2”. Internetowi aktywiści nawiązali tym samym do odrzuconej przez Parlament Europejski w 2012 roku umowy handlowej pomiędzy Unią Europejską a USA. O nowej sprawie najgłośniej zrobiło się na przełomie czerwca i lipca. W wielu polskich miastach doszło do protestów przeciwko projektowanym zmianom w prawie autorskim. Napisaliśmy na ten temat kilkanaście artykułów pokazujących różne punkty widzenia. Joanna Sosnowska w artykule okładkowym broniła dyrektywy, przedstawiając m.in. punkt widzenia wydawców. Andrzej Pająk tłumaczył potem kolejne zawiłości wytycznych Komisji Europejskiej. Natomiast ja przedstawiłem swoje krytyczne zdanie na temat wspomnianej dyrektywy, zwracając uwagę na zagrożenia, jakie te przepisy niosą dla wolności słowa. Sprawa nie jest jeszcze zamknięta i wróci na początku przyszłego roku – co nadal będziemy w portalu bacznie śledzili.

protesty przeciwko ACTA 2

1 – “Wiedźmin”

Największe emocje wzbudził serial “Wiedźmin” przygotowywany przez platformę Netflix. Producenci przez kilka miesięcy umiejętnie dawkowali informacje na temat powstającej produkcji. W końcu poznaliśmy aktorów, którzy zagrają w filmie. W rolę Geralta z Rivii wcieli się Henry Cavill (wcześniej znany z tytułowej kreacji w “Supermanie”. Dużym zainteresowaniem cieszyła się informacja o tym, że zagraniczne media “odkryły” polski serial z Michałem Żebrowskim i Zbigniewem Zamachowskim z 2001 roku. W związku z tym postanowiliśmy odświeżyć historię książek i adaptacji o wiedźminie, zarówno tych filmowych jak i growych. A niedługo później w sieci pojawiło się pismo Andrzeja Sapkowskiego z żądaniem wobec CD Projektu o dodatkowe wynagrodzenie na kwotę 60 milionów złotych…

wiedźmin


Ranking top10 newsów, Dzieje się, artykułów i testów w CHIP-ie w 2018 roku

Wyżej opisałem najpopularniejsze tematy, o których u nas czytaliście. Poniżej możecie poznać zestawienie 10 najczęściej klikanych pojedynczych tekstów – od początku stycznia do końca grudnia. Interesujący wybór, także dla nas.

  1. 60 metrowy dom z drukarki 3D – powstaje w 24 h i kosztuje 33 tysiące złotych” – Sylwia Zimowska.
  2. Top 5 aplikacji do nauki języka angielskiego” (2017) – Sylwia Zimowska.
  3. Plus blokuje zdalnie telefony, których użytkownicy przestali je spłacać” – Damian Kwiek.
  4. Zagraniczne media odkryły polski serial o Wiedźminie” – Jacek Tomczyk.
  5. Smartfony Samsunga, które otrzymają update do Oreo – pełna lista” – Krzysztof Bogacki.
  6. 18 najlepszych filmów o końcu świata” (2012) – Marcin Chmielewski.
  7. W Uran uderzyła planeta dwa razy większa od Ziemi” – Jacek Tomczyk.
  8. TEST: Xiaomi Redmi Note 5 – kupić chińską bestię?” – Damian Kwiek.
  9. Google zebrało o mnie 11 gigabajtów danych” – Jacek Tomczyk.
  10. 5 najpopularniejszych dystrybucji Linuxa” – Jacek Tomczyk.

[banner slot=”text”]

Co ciekawe, jak pewno zauważyliście, w zestawieniu najchętniej czytanych w tym roku tekstów są dwa “historyczne” – opublikowane w 2017 i 2012. To tylko pokazuje, że istnieją wątki uniwersalne, a nasze archiwum jest pokaźne i stale rośnie. Tak też będzie w 2019 roku. Dziękujemy za wasze wszystkie dotychczasowe kliki, komentarze i długie godziny spędzone w portalu. | CHIP