CHIP: to 7 najważniejszych technologicznych tematów roku

Fot. Frédéric BISSON
Serial "Wiedźmin" przygotowywany przez Netflix, zmiany w prawie autorskim i dom z drukarki 3D. Między innymi te tematy przykuły waszą uwagę w portalu w 2018 roku i przyniosły wiele komentarzy. Niektóre, jak np. "ACTA 2" czy kwestia bezpieczeństwa danych, z pewnością wrócą w 2019.

Poniżej omówienie 7 najważniejszych tematów z perspektywy tego, co działo się w naszym serwisie przez ostatni rok. Na końcu artykułu znajdziecie też ranking 10 najczęściej czytanych tekstów w CHIP-ie od 1 stycznia do 31 grudnia. Można powiedzieć, że tak wygląda 12 miesięcy z waszego punktu widzenia (a właściwie – klikania).


7 – dowód nie wprost hipotezy Riemanna

26 września znany i zasłużony brytyjski matematyk Michael Atiyah ogłosił, że znalazł dowód hipotezy Riemanna, czyli jednego z tzw. problemów milenijnych. Uczony został nagrodzony w przeszłości wieloma nagrodami za wybitne osiągnięcia, jest laureatem m.in. prestiżowego Medalu Fieldsa i Nagrody Abela. Tym razem jednak wielu matematyków sceptycznie podeszło do tych rewelacji. Hipoteza Riemanna dotyczy liczb pierwszych i ma duże znaczenie w kryptografii. Dowód twierdzenia sformułowanego przez XIX-wiecznego niemieckiego matematyka mógłby pozwolić zrozumieć liczby pierwsze i ich związek m.in. z fizyką. Zanim to ewentualnie nastąpi, minie jeszcze kilka lat, ponieważ dowód Michaela Atiyaha zostanie przeanalizowany przez innych matematyków.

Michael Atiyah

6 – wojna handlowa USA-Chiny

Jednym z głównych tematów, do których wracaliśmy w mijającym roku, była zaostrzająca się z miesiąca na miesiąc wojna handlowa pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Administracja Donalda Trumpa zarzuca chińskim firmom szpiegostwo, zbyt swobodne korzystanie z własności intelektualnych, a także handel amerykańskimi produktami z Iranem i Koreą Północną. Chiny nie pozostały dłużne i odpowiedziały na sankcje – sankcjami. Stany Zjednoczone nakłaniają też sojuszników do bojkotu Huawei. W tym kontekście ciekawy jest wyrok chińskiego sądu, który zakazał sprzedaży wielu modeli iPhone’ów na terenie Państwa Środka, przychylając się do wniosku Qualcommu, oskarżającego Apple o bezprawne wykorzystanie patentu tej firmy w iOS-ie.

Donald Trump

5 – problemy Activision Blizzard

Firma Activision Blizzard, która zajmuje się produkcją gier, podpadła w tym roku wielu wiernym fanom. Graczom nie spodobała się informacja o tym, że studio kojarzone do tej pory głównie z grami na PC zajmie się produkcjami mobilnymi – w tym zapowiedzianym na początku listopada na BlizzConie „Diablo Immortal”. Wcześniej z Blizzardem pożegnał się Mike Morhaime, wieloletni prezes tej firmy. Nie znamy przyczyn jego decyzji, ale można podejrzewać, że miała związek z wyraźną zmianą kierunku, w jakim zmierza Blizzard, na co wpływ zapewne miały władze holdingu Activision Blizzard. Jak się okazało, jedną z korekt było ograniczenie wsparcia dla gry „Heroes of the Storm”. Nowe władze Blizzard Entertainment poinformowały, że od przyszłego roku nie będą rozgrywane turnieje z cyklu „Heroes of the Storm” Global Championship (HGC), w których z sukcesami występował polski zespół Leftovers.

Blizzard

4 – dom z drukarki 3D

Czytelników CHIP-a szczególnie zainteresowała informacja o zastosowaniu druku 3D do budowy domów. Technologia pozwala w ciągu doby postawić 60-metrowy dom. To w USA. Natomiast we francuskim Nantes w domu zbudowanym z wykorzystaniem druku 3D zamieszkała 5-osobowa rodzina.

Dom z dukarki 3D

Reklama

3 – wycieki danych z Facebooka i Google’a

Od początku 2018 roku pisaliśmy o największych wyciekach danych, w tym z Facebooka i Google’a. Sprawdziliśmy też, w jaki sposób pobrać i usunąć dane udostępnione największym serwisom internetowym. Sprawę ochrony danych osobowych reguluje obowiązujące od 25 maja Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych, czyli popularne RODO. Zabezpieczeniami w największych portalach internetowych zainteresowały się także amerykańskie władze. W kwietniu przed amerykańską senacką komisją handlu i wymiaru sprawiedliwości zeznawał prezes Facebooka Mark Zuckerberg. Natomiast 14 grudnia przed tą samą komisją stanął szef Google’a Sundar Pichai.

wycieki danych z Google

2 – „ACTA 2”

Tzw. ACTA 2 było jednym z najpopularniejszych, powracających tematów ostatnich miesięcy. Informowaliśmy o kontrowersyjnej dyrektywie już w kwietniu, kiedy jeszcze zmiany nie zostały ochrzczone chwytliwym terminem „ACTA 2”. Internetowi aktywiści nawiązali tym samym do odrzuconej przez Parlament Europejski w 2012 roku umowy handlowej pomiędzy Unią Europejską a USA. O nowej sprawie najgłośniej zrobiło się na przełomie czerwca i lipca. W wielu polskich miastach doszło do protestów przeciwko projektowanym zmianom w prawie autorskim. Napisaliśmy na ten temat kilkanaście artykułów pokazujących różne punkty widzenia. Joanna Sosnowska w artykule okładkowym broniła dyrektywy, przedstawiając m.in. punkt widzenia wydawców. Andrzej Pająk tłumaczył potem kolejne zawiłości wytycznych Komisji Europejskiej. Natomiast ja przedstawiłem swoje krytyczne zdanie na temat wspomnianej dyrektywy, zwracając uwagę na zagrożenia, jakie te przepisy niosą dla wolności słowa. Sprawa nie jest jeszcze zamknięta i wróci na początku przyszłego roku – co nadal będziemy w portalu bacznie śledzili.

protesty przeciwko ACTA 2


Na drugiej podstronie znajdziecie temat nr 1 w CHIP-ie w 2018 roku oraz ranking 10 najczęściej klikanych przez was tekstów.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.